Chlebnice: Zrekonštruovali obecnú knižnicu

Vďaka Miestnej akčnej skupine Orava sa môže oravská obec Chlebnice pýšiť vynovenou budovou za takmer 27-tisíc eur.  

Budova obecnej knižnice v tejto oravskej obci bola postavená v 30. rokoch 20. storočia, rekonštrukciu si už doslova pýtala. Vďaka výzve MAS Orava sa napokon podarilo získať aj finančné prostriedky vo výške takmer 27- tisíc eur a tak sa vymenil krov, strešná krytina, schody a opravil sa aj kamenný múrik.

Chlebnice: Knižnica má dnes tritisíc kníh

„MAS Orava je naozaj vynikajúca skupina, ktorá sa tu vytvorila, pretože pomáhajú starostom aj združeniam dostať sa k výzvam, ktoré sú potom realizované, určite to má význam, veľmi to pomohlo aj našej obci,“ hovorí knihovníčka Katarína Kožáková.

Knižnica funguje v obci od roku 2016. Na začiatku mala v ponuke 1500 kníh, v súčasnosti sa môže pýšiť tromi tisíckami knižiek, ktoré čakajú na svojich malých aj dospelých čitateľov.

A pre tých pripravuje do budúcna aj prekvapenie. Podkrovné priestory knižnice by sa mali premeniť na otvorený priestor, ktorý by poslúžil na tvorivé dielne, besedy s autormi, minikino či prednášky.

„Knižnica sa nachádza v strede obce, čo je veľmi dobré, pretože k nám prichádzajú ľudia z každej strany,“ teší sa z nových priestoroch knihovníčka Katarína Kožáková.

Snažíme sa v Chlebniciach vybudovať komunitný priestor

Zároveň hovorí, že do knižnice chodia najmä deti a mládež, cestu ku knihám z knižnice si však našli aj dospelí. Aj preto nakupuje knižnica literatúru pre všetky vekové kategórie.

„Cieľom obecnej knižnice je snaha vybudovať komunitný priestor pre miestnych obyvateľov, ktorí sa snažia podporiť vzdelávanie v obci, zvýšiť čitateľskú gramotnosť, priviesť deti aj starších naspäť ku knihám. Predovšetkým deti majú priestor byť v kontakte s literatúrou a cez menšie knižnice sa vedia stretnúť so spisovateľmi, svojimi vzormi do budúcnosti a určite to formuje aj týchto mladých ľudí v oblasti kultúry a vzdelávania,“ uzatvára Kožáková.

Chlebnice knižnica