Inováciu do rodinnej firmy Rotek priniesol nový stroj

Sústruh v hodnote 160-tisíc eur zabezpečil firme nielen viac zákazníkov a projektov, ale aj dve nové pracovné miesta.

Rotek: Strojárenská výroba v Nižnej na Orave

Rodinná firma Rotek pôsobí na trhu viac ako 20 rokov v oblasti strojárenstva, výroby foriem a nástrojov. Sídli v Nižnej v regióne Oravy a je tiež výborným príkladom fungujúcej spolupráce medzi Miestnou akčnou skupinou (MAS) Orava a podnikateľským sektorom.

Firma sa zapojila do výzvy a vďaka úspešnému projektu mohla zakúpiť nový CNC obrábací sústruh v hodnote 160-tisíc eur, na polovicu sumy dostala nenávratný finančný príspevok. Nový stroj zvýšil konkurencieschopnosť firmy a vytvoril aj dve nové pracovné miesta.

Doterajšie sústruhy dokázali obrábať len z jednej strany. Nový sústruh je dvojvretenový, obrobok si druhé vreteno dokáže prechytiť samo v plnej prevádzke a súčiastku obrába z opačnej strany. Nové CNC zariadenie dokáže vŕtať v 10 rôznych osiach.

Anton Tekeľ založil Rotek: Každá firma potrebuje inovovať

„Čas obrábania na starých technológiách u nás na firme bol dvojnásobne dlhší a drahší v porovnaní s novým zariadením. Vďaka tomu sú ceny bezkonkurenčné, máme viac zákazníkov a projektov. Na stroji sa dajú vyrábať súčiastky, ktoré potrebujeme do našich foriem, ale aj iných komponentov, ktoré sú potrebné napríklad aj v automobilovom priemysle,“ hovorí konateľ firmy Rotek Anton Tekeľ.

Hovorí tiež, že každá firma potrebuje inovovať, ak sa chce na trhu udržať. Možnosti sú len vďaka novým technológiám, ktoré prinesú aj zamestnanosť regiónu aj technologické posunutie celej firmy. Firma Rotek rozvíja strojárenstvo, ktoré má vďaka bývalej fabrike Tesla na Orave dlhú tradíciu, na ktorú nadväzuje.

Spoluprácu s MAS Orava si konateľ firmy pochvaľuje. „Už pri prvej komunikácii s MAS Orava sme vycítili iný prístup. Pri každom zo stretnutí bolo cítiť, že chcú pomôcť. Určite budeme pokračovať v nových projektoch, pretože prístup MAS Orava bol vzorový a chceme s našou firmou napredovať vďaka nim a s nimi,“ hovorí Tekeľ.