Bez závisti a podmienok, jednoducho spoločne

Dolniaky oravských starostov prekvapili. A inšpirovali.

DOLNÝ KUBÍN. Milióny eur z eurofondov priniesli do dedín okolo Ipľa miestne akčné skupiny (MAS). Dolnooravci, ktorí sa pokúšajú o niečo podobné, cestovali do Hrušova zistiť, ako to ovplyvnilo život v regióne.

Malá dedina, päť europrojektov

?Išla som tam s tým, že čo nám už môžu ukázať dedinky na lazoch,? priznáva párnická starostka Milada Antalová. ?Hrušov je počtom obyvateľom podobný Párnici. Dokáže urobiť Hontiansku parádu s rozpočtom 60-tisíc eur, pričom 40-tisíc vyberie na vstupnom, keďže za dva dni sa tam premelie dvadsaťtisíc ľudí.?

Festival považuje za svoj každý Hrušovčan. ?Tam niet človeka, ktorý by nebol oblečený v kroji. Parádou žije každý dom a dvor. Dobrovoľníci sa hlásia počas celého roka, je to pre nich česť. U nás je to skôr o povinnosti. Stále nie sme dosť hrdí na to, čo tu máme. Návšteva bola veľmi poučná. Myslíme si, že už sa nič nedá, ale dá sa. Len som oči otvárala, keď mi starostka dediny so štyristo obyvateľmi povedala, že robia päť europrojektov. Ak už obec nenaškriabe na spolufinancovanie, tak to je jej koniec, povedala.?

Ihriská aj regionálna značka

Cieľom pracovnej cesty bolo získať dôležité informácie a skúsenosti z uskutočnenia miestnych rozvojových stratégii od úspešných MAS Partnerstvo Krtíšskeho Poiplia a Zlatá Cesta v regióne Hont. Starostovia mali možnosť vidieť, ako fungujú verejno-súkromné partnerstvá a aké projekty určené pre rozvoj vidieka podporujú.

?Detské ihriská, rekonštrukcie chodníkov, revitalizácie parkov, vytvorenie regionálnej certifikovanej značky či znovuobjavenie regionálnych výrobkov,? spresnil oravský projektový manažér Tomáš Moravčík.

webhrusovtext.jpg

Tradičné lepníky sa pečú v kamenných peciach. FOTO: MA

Pozitíva a negatíva

K najväčším pozitívam miestnej akčnej skupiny patrí prístup zdola-nahor, kedy o podpore drobných projektov rozhodujú subjekty pôsobiace priamo v regióne.

?Výsledkom má byť zvýšenie kvality života obyvateľov a zabezpečenie pracovných príležitostí, ktoré budú motivovať mladú a strednú vekovú pracovnú silu, aby na vidieku zotrvala alebo sa usídlila,? vysvetľuje Moravčík. ?Dá sa to dosiahnuť napríklad podporou mladých začínajúcich farmárov, alebo podporou investícií do rozvoja vidieckeho cestovného ruchu.?

Negatívom sú dlhotrvajúce refundácie zdrojov z Európskej únie, narastajúca byrokracia, meniace sa financovanie a zmeny legislatívy a pravidiel počas trvania projektov.

Skrátka spoločne

Hrušovčania inšpirovali aj starostu Oravskej Poruby. ?Je úžasné, ako tam žijú tradície, a čo všetko sú schopní zorganizovať a urobiť pre návštevníkov a turistov,? hovorí Peter Hrivnák. ?Súkromný majetok využívajú pre spoločné dobro, bezprostredne a vo veľkej miere aj nezištne. Klobúk dolu. Určite tam pôjdem znovu, na Hontiansku parádu, ktorá je vrcholom sezóny. Chcel by som u nás zapojiť okolité obce do spoločných akcií, bez závisti a podmienok, skrátka spoločne.?

Cyklostratégia

Informačný seminár v Hrušove začiatkom mája organizovalo Združenie miest a obcí dolnej Oravy a MAS Orava založené v januári. Má desať členov, všetko samosprávy.

?Evidujeme viacero žiadostí o členstvo,? povedal Tomáš Moravčík. ?V súčasnosti pracujeme na územnom vymedzení a pripravujeme informačnú kampaň. Jej cieľom je vzbudiť záujem Oravcov o účasť na ďalších aktivitách združenia, najmä na tvorbe integrovanej územnej stratégie regiónu. Jednou z prvých tém bude cyklostratégia, ktorú by sme chceli zverejniť na pripomienkovanie už v lete.?

Na druhú polovicu júna združenie chystá informačný seminár pre verejnosť. Presný čas a miesto zverejní na svojej webovej stránke.

Čítajte viac: http://orava.sme.sk/c/7208543/bez-zavisti-a-podmienok-jednoducho-spolocne.html#ixzz32nnGAWD0