Spišská katolícka charita získala nové vybavenie pre chorých

Do pobočky v Dolnom Kubíne pribudlo vďaka spolupráci s miestnou akčnou skupinou (MAS) Orava 20 postelí so špeciálnymi matracmi, oxygenerátory aj automobil. 

Charita Dolný Kubín: Pomáhajú ľuďom v núdzi

Podľa Jána Drába zo Spišskej katolíckej charity v Dolnom Kubíne je nové vybavenie veľmi potrebné. „Ľudí, ktorí sú v núdzi, máme veľmi veľa nielen na území Oravy, ale aj v celej Spišskej diecéze,“ vysvetľuje Dráb. 

Pre tých, ktorí sa doma starajú o ležiaceho pacienta sú postele s antidekubitnými matracmi užitočné. „Obyčajná posteľ je nedostačujúca. Ak chceme urobiť nejaký úkon, je nám oveľa príjemnejšie, keď si vieme nastaviť posteľ a príjemnejšie je to aj pre ležiaceho. Súčasťou postele je antidekubitný matrac, ktorý slúži proti preležaninám,” hovorí Dráb. 

Spišská katolícka charita v Dolnom Kubíne: Pribudol automobil

Rovnako potrebné pre Spišskú charitu boli aj oxygenerátory pre pacientov s problémami s dýchaním. Pracovníci charity ich využívali najmä v covidovom období, keď bol ich počet obmedzený. Pribudol tiež sedemmiestny automobil, ktorý pomôže previezť klientov, no slúži aj na prepravu zamestnancov či materiálu alebo potravín. 

Nové vybavenie sa podarilo Spišskej katolíckej charite s pobočkou v Dolnom Kubíne získať vďaka výzve, ktorú predložila Miestna akčná skupina (MAS) Orava. Charita naň získala nenávratný finančný príspevok vo výške 49- tisíc eur. 

,,MAS Orava je prínosom pre oravský región, pretože v nej pracujú ľudia, ktorí v danom regióne žijú. Majú ho zmapovaní a najlepšie poznajú jeho potreby,” uzatvára Ján Dráb zo Spišskej katolíckej charity.