Zvárací robot priniesol do firmy Strojsros inováciu 

Vďaka MAS Orava sa strojárskej firme podarilo zakúpiť zariadenie 6-osí priemyselný zvárací robot za 187-tisíc, na ktorom budú zvárať vibračné dopravníky. Tie smerujú zákazníkom do celého sveta. 

Do mladej a dynamickej strojárskej firmy v Hornej Lehote pribudlo nové zariadenie a to priemyselný zvárací robot. Robotické zváranie je inteligentné v tom, že kompletnú zváraciu technológiu zabezpečuje robot. Celý proces je programovaný v kancelárii v 3D modeli. Následne je simulovaný a poslaný na dielne, kde je realizovaná kontrola a potom aj spustený proces zvárania. Aj vďaka tomuto projektu sa vo firme zvýši počet pracovných miest.  

„Pracovníkov potrebujeme, vďaka novému zariadeniu budú zamestnaní minimálne ďalší dvaja zamestnanci, ktorý budú na pozíciách priama obsluha a programátor,” teší sa z novinky konateľ firmy Ján Kozáčik.

Strojsros: Roboty namiesto ľudí. Tam, kde to nie je bezpečné

Robot nahradzuje zvárača a tú prácu, ktorá pre človeka nie je úplne bezpečná. Výhodou je, že vo firme sú dve pracovné stanice. Na jednej stanici robot zvára, na druhej môžu robiť zamestnanci prípravu ďalšieho produktu. Aj kvôli tomu môže ísť zariadenie 24 hodín denne. 

„Veríme, že aj vďaka tejto technológii ostaneme konkurencieschopní v rámci svetových trhov a budeme schopní vyvíjať ďalšie produkty aj do budúcna,” hovorí konateľ firmy. 

Investícia dokáže uviesť na trh nové produkty, ktoré v súčasných podmienkach nie je schopná vyrábať. Dokáže tiež zvýšiť produkciu ďalších komponentov vyžadujúcich si presnú výrobu. 

„MAS Orava nám pomohla zabezpečiť nákup a realizáciu prvého robotického pracoviska v našej firme. Proces a spracovanie od žiadosti až po podanie projektu bol veľmi rýchly. Veríme, že podobné projekty sa budú do budúcna opakovať a pokúsime sa aj na ďalších pracovných pozíciách zapracovať robotické pracoviská,” uzatvára Kozáčik.