V kultúrnom dome v obci Krivá zrekonštruovali osvetlenie

Projekt za približne 13-tisíc eur zastrešila Miestna akčná skupina (MAS) Orava.

Ak ste počuli o blahoslavenej sestre Zdenke, striebornej podkove či významnej firme MTS, počuli ste o obci Krivá. V súčasnosti má 800 obyvateľov a dejiskom všetkých kultúrnych, spoločenských či športových akcií je práve kultúrny dom.

Kultúrny dom bol v havarijnom stave

Je to jediný priestor, ktorý môže mať obec k dispozícii na schôdze, oslavy, svadby, kary, majálesy alebo aj stolnotenisové turnaje. A práve preto si zaslúži dôstojné a reprezentatívne priestory.

Kultúrny dom v Krivej sa ale nachádzal v havarijnom stave. Od kolaudácie 1975 nemal v dobrom stave elektrické rozvody. ,,Pod omietkou sme mali zhorenú jednu fázu a nevedeli sme kde. Bola len otázka času, kedy bude náš kultúrny dom nefunkčný,“ vysvetľuje starosta obce Juraj Leginus.

Obec sa zapojila do výzvy a v rámci projektu v spolupráci s MAS Orava zrekonštruovali elektroinštaláciu v kultúrnom dome. Úplne nanovo nainštalovali umelé osvetlenie aj silové rozvody.

Modernizácia prinesie aj úsporu

V rámci kompletnej rekonštrukcie boli zmenené všetky silové rozvody ako aj osvetlenie, ktoré bolo vedené ešte hliníkovými káblami. Celé osvetlenie bolo zmenené na LEDkové, čo pre budúcnosť prinesie úsporu hlavne počas aktuálnej energetickej krízy.

,,S MAS Orava sa spolupracuje veľmi dobre, nakoľko boli ústretoví a ochotní poradiť. Malé obce nemajú dosah na tieto eurofondy, pretože nespĺňajú niektoré parametre. Vďaka MAS Orava môžu čerpať finančné prostriedky, keď aj nie v takom veľkom objeme,“ teší sa zo spolupráce starosta Krivej.

Projekt rekonštrukcie elektroinštalácie bol v hodnote 13 263 eur, z toho približne 2 600 eur zaplatila obec z vlastných zdrojov.  

Krivá