Zrubová drevenica ako z rozprávky: V Hruštíne vybudovali štýlový denný stacionár pre seniorov 

Seniorom by mal slúžiť od konca roka. Investícia v hodnote približne 250-tisíc eur bola financovaná z eurofondov. 

V obci Hruštín sa rozhodli postarať o seniorov a postaviť im denný stacionár. A nie obyčajný. Ide o štýlovú zamagurskú drevenicu, typický zrubový dom, ktorý kedysi stavali prarodičia súčasných obyvateľov Hruštína. Svojou architektúrou teda úplne zapadá do prostredia tejto starobylej oravskej obce so svojou osobitou architektúrou. 

Hruštín: Obyvateľom zabezpečia kompletnú starostlivosť

Seniori budú mať v stacionári zabezpečenú kompletnú starostlivosť. K dispozícii budú dvaja sociálni pracovníci, ktorí sa budú seniorom venovať osem hodín denne od rána do poobedia. Zároveň pre nich budú vytvárať rôzne voľnočasové aktivity, aby ich čas bol využitý v stacionári zmysluplne. Postarané bude aj o stravu, ktorá bude zabezpečená z materskej školy. 

V dennom stacionári sa nachádza aj oddychová miestnosť s polohovateľnými kreslami, kde si seniori môžu oddýchnuť. K drevenici patrí aj dvor s altánkom. 

„Vysadili sme starodávne ovocné dreviny, jablone, slivky aj hrušky, aby sa naši starší obyvatelia cítili ako u seba doma na záhrade,” prezrádza starosta obce Hruštín František Škapec. 

Denný stacionár: Medzi svojimi

Výhodou denného stacionára pre obyvateľov Hruštína je práve to, že seniori budú stále vo svojej komunite.

„Deti alebo už aj vnúčatá ich dovezú a nemusia cestovať 15 kilometrov do okresného mesta. Seniori sa tak majú aj o čom medzi svojimi porozprávať a nepretrhá sa rodinné puto,” vysvetľuje Škapec. 

Na realizáciu denného stacionára pomohli obci aj eurofondy. Celkové náklady na výstavbu boli vo výške 250-tisíc eur, z toho viac ako 230-tisíc dostala obec z eurofondov. Projekt pokryl nielen výstavbu drevostavby, ale aj zariadenie v interiéri, záhradu či bezbariérový vstup a plošinu pre vozíčkarov. 

„Celý projekt nám pripravila Miestna akčná skupina Orava, ktorá zároveň aj podala žiadosť. Práve na túto činnosť sa zameriava a je v tom úspešná. Som rád, že sa nám to vďaka trojici profesionálov podarilo zrealizovať,” teší sa zo spolupráce s MAS Orava starosta Hruštína František Škapec.